Türkçe English Ruska

Duyurular Arşivi

2008 11. hafta duyuruları: [ 11.03.2008 - 17.03.2008 ]

Anayasa mahkemesine gidecegiz ...

CHP Antalya İl Sekreteri İbrahim Cepaneci, İl yöneticisi Levent Kıldır, CHP Milletvekili Osman Kaptan, Kaş İlçe Başkanı Halil Arıkan, Elmalı İlçe Başkanı Muhammed Gündüzbey ile birlikte Antalya’da son nüfus sayımlarına göre nüfusu 2000’in altına düşen ve Belde belediyelerinin kaldırılması kesinleştiği gün Elmalı Gömbe ve Akçay Belde Belediyesini ziyaret ettiler ve Gömbe ve Akçay’da vatandaşlarla görüştüler.

Anayasa mahkemesine gidecegiz ...

CHP Antalya Milletvekili Osman Kaptan vatandaşlarla yaptığı sohbet toplantısında, bugün buraya geldiğimiz günlerde bu belediyelerin kapatılması kesinleşti. Biz bu gün bunun için buradayız. Sizleri dinlemek için buraya geldik. Biz bu Belediyelerin kapatılmasına kesin kez karşıyız. Bu yanlıştır. Dedik mecliste çalışmalarımızı yaptık kabul ettiremedik bu kanun çıktı o zamanda yapacak pek bir şey yoktu "adamların dediği dedik, çaldığı düdük" ve biz size durumu anlatmak için buraya geldik. Dedi.

Bu belediyeler kapatılmalı mı kapatılmamalı mı?

Şimdi bu belediyeler kapatılmalı mı kapatılmamalı mı? Konusuna baktığımız zaman kesinlikle kapatılmamalı, AB'ye gireceğiz diye yıllardır uğraşılmadı mı? Diye konuşan Kaptan, Avrupa Birliği'ne baktığımız zaman Fransa'da 36 bin 700 belediye var, biz devlet yapısını Fransa'dan örnek almışız almışsız. Bizde de 3225 Belediye var onunda üçte birini kapatıp köy yapıyoruz. Batıda köyleri belediye yapıyorlar bizde ise belediyeleri kapatıp köy yapıyoruz. Bunları söylediğimiz zaman tasarruf yapıyoruz diyorlar neyi tasarruf yapıyorsunuz. Belediyelerde çalışan 28 bin civarında çalışan personeli özel idareye veriyorsun, özel idareden bunlar aynı maaşı alacaklar ondan sonra kalan bir Belediye Başkanının mı maaşını tasarruf sayıyorsunuz. Eğer öyle sayılıyorsa çok Belediye başkanı var Maaş almadan çalışacak çok Belediye Başkanı var. Dolayısıyla burada tasarruf falan yok. Diye belirtti.

CHP Antalya Milletvekili Osman Kaptan, "Borçlu oldukları için bunları kapatıyoruz diyorlar. Borçlu olduğundan dolayı kapatılması gerekiyorsa Ankara Büyükşehir Belediyesinin kapatılması gerekir. Ankara Büyükşehir Belediyesinin borcu bu kapatılan Belediyelerin borcundan iki katından daha fazla borcu var. Bu belediyelerin kapatılmasıyla rütbeyi söküp aşağıya indiriyorlar verilmiş hakkı gasp ediyorlar verilmiş hakkı elinizden alıyorlar. Verilmiş bu hakkın elden alınmaması lazım. Biz cumhuriyet Halk Partisi olarak dediğimiz bu yanlıştır. Bundan sonra Belediye açarken 5000 değil, gerekirse 10 bin deyin fakat bu mevcut belediyeleri kapatmayın köylerin Belediye olması gerekirken yani belediye hizmeti gelmesi gerekirken bunlar belediyeleri kapatıp köy yapıyorlar. Bunlar dünyada ki gidişatın tersini yapıyorlar." Dedi.

Anayasa Mahkemesine gidiceğiz

Kaptan "Biz Bu kanun iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesine gidiceğiz. Biz tüm belediyelerin kalmasını istiyoruz. Gerekçemiz ise Avrupa yerel yönetimler şartı diye bir sözleşme imzaladık. Türkiye'nin uluslar arası anlaşmalarda attığı her imza kanun niteliğinde oluyor. Anayasamızın 90. Maddesi de bunu kanun olarak tanıyor. Akçay köy olmak istiyorsa, oylama yapılacak Refaramdum yapılacak, Akçay'ın yarıdan bir fazlası biz Belediye istemiyoruz köy'e dönelim

Derse o zaman köy oluyor. Sizlere gelip sordular mı? Sormadılar hiç kimseye sormadılar." Dedi.

Dolayısıyla biz bunu gerekçe göstererek bu yaptığınız yanlıştır. Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartının 5. maddesine göre referandum yapman lazım, halka sorman lazım bir yeri Belediye yaparken halka sormuyor musun? soruyorsun peki Belediye'yi kapatırken, Belediyenin sınırlarını genişletirken de halka sorulması gerekir. Biz bu nedenlerle genellik ilkesi var, eşitlik ilkesi var, kazanılmış hakların elinden alınmaması ilkesi var, çağdaş yerel yönetimler ilkesi var, demokrasi ilkesi var, hepsini tek tek üst üste koyduğumuz zaman önümüzdeki hafta içinde biz Anayasa mahkemesine gideceğiz.

Anayasa Mahkemesi bizim lehimize karar vermezse belediyeler kapatılacaktır. O zaman biz mücadeleyi devam ettireceğiz. Yasal süreç devam edecek önümüzde ki ilk seçim de bu belediyeler tekrar açılacak. Biz burada mücadelemizi bırakmamamız gerekiyor.

ID: BLN454 | 10.03.2008 17:27 | Hit: 236 | Sayfayı yazdır

  • Olay07 Künye
  • Metin ERGİN
  • A. Cenan AKPINAR
  • İlan ve Reklam Fiyatlarımız