Siyaset “Esnaf yediği tokatın farkına varsın”
18.01.2009

CHP İstanbul Milletvekili Bayram Meral, CHP İl Başkanı Ömer Melli’yi ziyaret ederek bir basın toplantısı düzenlediler.

Toplantıya, İl Sekreteri İbrahim Kurt, İl saymanı Levent Kıldır, İl yöneticileri Sibel Gezen, Sema Yıldız, Emrah Uysal, CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü, CHP Kepez İlçe Başkanı Alican Deveci CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Akaydın, CHP Kepez Belediye Başkan Adayı Zeki Başaran katıldı.

CHP İstanbul Milletvekili Bayram Meral toplantıda yaptığı konuşmasında; “Antalya gibi bir ilimizde esnaf bu kadar sıkıntının içinde ise diğer illerimizde esnafımızın durumunu düşününüz. Bugünkü hükümet ilkin iş başına geldiğinde işsize iş, aşsıza aş, işsize iş dediği sözünü hiç tutamadı ama bazı kesimlere kömür vermekle, patates dağıtmakla vatandaşlarının sorunlarının az ineceğini veya ortadan kalkacağını düşünüyor. Maalesef bu sorunlar biraz daha artmaktadır” dedi.

-“ÇALANLAR, ÇALDIRANLAR İLE ÇALMAYAN DÜRÜST İNSANI BİR BİRİNDEN AYIRSINLAR”-
Meral, “Daha bu 12 gün içerisinde 30 bin işçi İşsizlik Fonuna müracaat ta bulunmuş, oradan yardım istiyor. Böylece bize gelen bir bilgi var. Birçok il de İşinden olan bazı arkadaşlarımız Kaymakamlık kanalı ile İşsizlik Fonundan yardım alabilmek için müracaat ettiğinde kaymakamın “ gidin AK Partiye üye olun işleriniz daha çabuk sonuçlanır” gibisinden vatandaşın böyle kabulü mümkün olmayan bir hareket çiziyorlar. Burada bu düşünce olan kaymakam olsun vali olsun oturduğu sandalyenin devletin, halkın sandalyesi olduğunu bir siyasi partinin sandalyesi olmadığını farkına varmasını belirtmek istiyorum. Türkiye’nin genel yapısına baktığımızda önemli bir aşamadayız. Bir yerel seçim gündemi başladı. Antalya’nın diğer illerden bir farklılığı vardır. Burası Türkiye Cumhuriyetinin nadiren yetiştirdiği özüyle sözüyle, dürüstlüğü ile bir siyasi partinin, o siyasi parti demokratik laik cumhuriyetin kuranların partisidir. Atatürk’ün partisidir. İnönü’nün partisidir.” Diyen Meral, “Geçmişte bu ülkede hizmet üreten birçok parti vardır. Çoğunun Genel Başkanı birçok suçtan dolayı yargılanmıştır. Cumhuriyet Halk Partisinin Genel Başkanlığını Yapmış Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Bülent Ecevit ve Deniz Baykal hakkında bir Allah’ın kulu devletin malını yandaşlarına çıkar sağladı, menfaat sağladığını söyleyemez. Genel başkanıma birçok şey söyleyebilirler ama bir şey diyemezler. Devleti soydu, soydurdu diyemezler. Bir namuslu siyaset adamı için en önemli konu budur. Şunu özellikle ifade etmek istiyorum. Çalanlar, çaldıranlar ile çalmayan dürüst insanı bir birinden ayırsınlar. Bugün o gündür” diye belirtti.

ÖZELLEŞTİRME FURYASI GELDİ VE DEVAM EDİYOR
Meral, “Türkiye’de bir özelleştirme furyası geldi ve devam ediyor. Özelleştirmenin kuralları vardır bizde ne kadar karlı müessese varsa yerli ve yabancı tekellere talan ettirdiler. Hangi birini anlatacağız anlatmakla bitmez. Benim oğlumun kendi sendikamda 3 önce 4 yıl çalıştığını manşet ederler. Başbakanın oğlu gemi sahibi, Ulaştırma Bakanının oğlu gemi sahibi, Maliye Bakanının oğlu Mısır tüccarlığı yapıyor gümrükleri düşürüyor. KDV’yi düşürüyor. Ondan sonra bir tane Allahın kulu bunu dile getirmiyor böylesine vurgun ve talan düzeninin içerisindeyiz. Türkiye’de 8,5 Milyon emekli var. Ankara’da sabahleyin ucuz ekmek kuyruğu var. 8,5 Milyon’da işçi vardır. Etti 17 Milyon eder bunun 5 Milyon’unu bir kenara koy 12 Milyonu bir yere vursa o iktidardır. Bu kadar hakkı hukuku ayaklar altına alan zihniyet, bu zihniyet ne söylüyor biliyor musunuz?” Biz Avrupa Birliği’ne gireceğiz” diyor inandığından değil, Avrupa Birliğinde Polislerin sendikası var. İskandinav ülkelerinde, Genel Kurmay Başkanları hariç subaylarında sendikası var. Sen kendi işçilerinin Sendika haklarını elinden alıp sendikasız yapıyorsun. Ondan sonra Avrupa Birliği’ne gireceğiz diyorsun.” Dedi.

-“ESNAFA ŞUNU SÖYLÜYORUZ; BU GÜNE KADAR YEDİĞİ TOKATIN FARKINA VARSIN”-
Meral, “2007 yılında Ocak – Mayıs arasında 563 bin 937 Karşılıksız çek çıkmış, 2008 Ocak – Mayıs arasında, 630 bin 734 karşılıksız çıkmıştır. 2007 Ocak- Haziran arası 696 Bin 979 senet protesto olmuş. 2008 Ocak - Haziran arasında 733 bin 699 senet protesto olmuştur. Esnaf bugün malını satamıyor. O kadar plansız, programsız hipermarket, süpermarket icat edildi ki içlerinde yüzde sekseni dış kaynaklı mal satıyor. Bizim ürettiğimiz bir şey yok. Biz tüketime alıştık, borca alıştık ve borcumuz katrilyonları geçti. Sen İMF’nin talimatlarına uyarak, emeklinin ücretlerini kısacaksın, işçinin ücretlerini kısacaksın bunların gelirlerini yok noktasına getireceksin bunlarda esnaflara parasını ödeyemeyecek. Esnaf ta borcunu ödeyemeyecektir. Esnafa şunu söylüyoruz; esnaf da aklını başına toplasın, bu güne kadar yediği tokattın farkına varsın artık bilsin ki borç almakla borç ödenmez. Kazanmakla borç ödenir. Umarım esnaf da bunun farkına varır ülkenin üzerinde ki bu sis kaldırılır. Halkın başı dik olur.” Diye konuştu.

MELLİ ADAYLARI AÇIKLADI
Gazetecilerin adaylarınızı kesinleştirdiniz mi sorusu üzerine, CHP İl Başkanı Ömer Melli, “Cumartesi akşamı itibarıyla kesinleşti. Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığına Eski rektöer’ümüz Mustafa Akaydın’la gidiyoruz, Kepez ilçemizde Zeki Başaran’la, Döşemealtı’da Nurettin Tursun, Aksu’da Mevcut Belediye Başkanımız Mehmet Cirit’le, Konyaaltı’nda mevcut Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’le, Muratpaşa’da mevcut Belediye Başkanımız Süleyman Evcilmen’le gidiyoruz. Bu seçim Cumhuriyet Halk Partisinin zaferi ile sonuçlanacaktır bundan eminiz tüm örgüt olarak elimizden geleni yapacağız. Antalya’da yaşayan insanların, tüm toplum kesiminin genel beklentisi de budur. AKP’nin Antalya özelinde ki yüzde 34’lük oyu yüzde 20’lere düşecektir. Türkiye Genelinde ki Yüzde 47’lik oy oranı Yüzde 30’lara inecektir. Bu bizim saha çalışmalarında tespit ettiğimiz gerçektir. O bakımdan bu yerel seçimler alışıla gelmiş bir yerel seçim olmayacaktır. Sadece biz belediye başkanı seçmeyeceğiz. Türkiye’nin yarınlarına dönük rotasını da çizeceğiz. İlk genel seçimlerinde AKP zihniyetinin kırılması noktasında bir başlangıç olacak 29 Mart gecesi bunu hep beraber göreceğiz. Türkiye sevdalısı herkesi yurttaşlık görevi yapmaya davet ediyorum.” Dedi.
"“Esnaf yediği tokatın farkına varsın”" Fotoğraf & Resim Galerisi
Tarihi : 18.01.2009
Haber Grubu : Siyaset
Haber Arşivi : arşiv
Bu haber 180 kişi tarafından okunmuş, 0 kişiye tavsiye edilmiş ve 0 okur tarafından yorum eklenmiştir.

Yorum Ekle Tavsiye Et Yazdır Ana Sayfa
Konuyla İlgili Diğer Haberler
Döşemealtı’na AK Parti çıkarması
“Sendika Konfederasyonları ortak hareket etmeli”
CHP, Çığlık'ta...
CHP'den 3 günlük Ergenekon nöbeti
AK Partili başkanlar güven tazeledi
Muhtarlara "Akıllı Durak" müjdesi
Esnaf yolun kapatılmasını istemiyor
Otel ve stada yol yapımı Meclis’te
SHP Antalya Gençlik Meclisi’nden açıklama
Sapan: “Türel yargılanmalı”
Balıkçılara kesilen cezalar silinecek
CHP Fatih Mahallesi’nde
Kepezaltı ve Santral'de referandum
Unakıtan'dan Çöllü'ye yanıt
Melli başarılı müdürlerin görevden alınma nedenlerini sordu
Esnaf, Başkan Evcilmen’e konuk oldu
Başkan Evcilmen “Anket kandırmacadır”
“Lozan tarihimizin dönem noktası olmuştur”
Çöllü arkeolojik kazılara ayrılan ödeneği sordu
Seyyar Pazarcılar destek turunda
internet kitapçınız kitapyurdu.com'dan binlerce kitaba ulaşabilirsiniz.
`Siyaset` Haber Grubuna Eklenmis En Son Haberler
Hepar’dan tam kadro kutlama
TDH, Mardin’den yola çıkacak
Samani'den Akaydın'a: “Altın Portakal’da neler çevirdiniz?”
“Kepez kendini aştı”
Tütüncü Vakıf ihalesini olumlu buldu
"Milletvekilleri yaptıkları yanlışların hesabını verebilmelidir"
Dinç, muayene ücretlerine karşı çıktı
CHP Muratpaşa üye çizelgelerini askıya çıkardı
MHP’den yatırım ziyareti
AK Parti İl Başkanı Hüseyin Samani: “Proje yok, vaatleri konuşuyoruz”
Samani Aksu İlçe Teşkilatı’nda
‘Tapu sorununun çözümünde desteğe varım’
Dinç’ten turizmdeki işsizliğe çözüm önerisi
Melli; “Son derece samimi olarak AB’ye üye olmak istiyoruz”
CHP'den Demircikara ziyareti
MHP’de birlik toplantısı
Muratpaşa CHP seçim startını mahallelerden verdi
Türkiye Değişim Hareketi’nin ilk açılımı
Bakan Yıldırım: "Antalya'da 1682 baz istasyonu var"
“Yap-boz işlerine karşıyız”
"“Esnaf yediği tokatın farkına varsın”" Hakkındaki Yorumlar