Kılıçdaroğlu: “Yeni projelerimiz var. Onların ezberlerini tamamen bozacağız. Merak ediyorlar, belki dilleri tutulur milletin karşısına çıkınca. Sadece dilleri değil, akılları da tutulacak”

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, “Hep derlerdi ki ‘CHP eleştirir ama hiç çözüm önerileri yok’, şimdi bizim çözüm önerilerimiz karşısında AKP’nin paniğe kapıldığını görüyorum” dedi.

Kılıçdaroğlu, milletvekili aday adaylarıyla Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezinde bir araya geldi. Türkiye’de 1 çocuğun bile yatağa aç girmemesini istediklerini belirten Kılıçdaroğlu, yıllardır kalkınma planları hazırlandığını, politikacıların değiştiğini ama aç çocukların, yoksul insanların her zaman varlığını sürdürdüğünü, bu nedenle sosyal devleti güçlendireceklerini söyledi.

“Ancak Şeytanın aklına gelir”

Toplumun, demokrasi ve özgürlük söylemleri altında baskı gördüğünü savunan Kılıçdaroğlu, henüz basılmamış taslak kitapların yok edildiğini belirtti. Siyasi iktidarın mahkeme kararlarıyla ilgili “Biz bu konuda ne yapacağız, yargının kararı” dediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Biz şimdi 12 Eylül zulmü dolayısıyla kimi suçluyoruz? O dönem karar veren yargıçları mı? Kitapları toplayıp terör örgütlerinin suç unsuru olarak gösterenleri mi suçluyoruz? Hayır, darbeyi yapanları suçluyoruz ‘onların sorumlusu odur’ diyoruz. Aynı tabloyu daha derinden, daha ince yaşıyoruz. Basılmamış kitaplar imha ediliyor. Aklı olanların aklına gelmeyecek bir şey ancak şeytanın aklına gelir bu kadar şey. Sonra diyorsunuz ki ‘biz yapmadık’. Kim yaptı? Yargı yaptı. Bu ülkede Başbakan kim? Adına ‘Recep Tayyip Erdoğan’ diyorlar. Sen Başbakansan bunları görmemezlikten mi geleceksin, yeri geldiği zaman en ağır eleştirileri yargıya yaptın, niçin burada suskun kalıyorsun?” diye konuştu.

Toplumu baskı altında tutmanın 21. yüzyıl dünyasında yeri olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Baskıcı rejimleri görüyorsunuz, birer birer kağıttan kaplan gibi gidiyorlar. O baskıcı rejimlerin altında yaşayan halk, Türkiye’ye özlem duyuyor, bizim yöneticilerimiz de onların baskıcı rejimlerine özlem duyuyor. Bu tabloyu kabul etmiyoruz” dedi.

“Eğer onlar paniğe kapılmışsa bilin ki biz doğru şeyler söylüyoruz.”

Milletvekili aday adaylarından “ben Genel Başkan’dan daha fazla çalışıyorum, bunun için yola çıktım, bunun için çizmelerimi giydim, bunun için Anadolu’nun tozlu yollarında gezeceğim” diyerek çalışmalarını isteyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Sizden bir şey daha istiyorum, gezerken, konuşurken bize yuh bile çekilse kızmayacağız. Demokrasiyi sindireceğiz, ‘onun da bir gerekçesi vardır’ diyeceğiz. ‘Bana neden kızıyorsun’ diye soracağız. O soruyu sormaktan korkmayacağız. Hiç kimseyi ötekileştirmeden, kimsenin etnik kimliğine, inancına bir şey demeden, onlara saygı duyarak, o insanları başımızın üstünde taşıyacağız, onlara sevgiyi, özgürlüğü, demokrasiyi, güzelliği beraber getireceğiz.

Hep derlerdi ki ‘CHP eleştirir ama hiç çözüm önerileri yok’, şimdi bizim çözüm önerilerimiz karşısında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin paniğe kapıldığını görüyorum. Sizler de biliyorsunuz, eğer onlar paniğe kapılmışsa bilin ki biz doğru şeyler söylüyoruz. Bizim projelerimiz halkın nezdinde kabul görmüşse bilin ki doğru şeyler söylüyoruz.”

“Yoksulluğu tarihe gömeceğiz”

Türkiye’deki resmi yoksul sayısının 12 milyon 715 bin olduğunu bildiren Kılıçdaroğlu, bu rakamı hiçbir partilinin unutmamasını istedi. Kılıçdaroğlu, hükümetin 9 yılda getirdiği noktanın bu olduğunu, 1 yılda artan yoksul sayısının ise 818 bin olduğunu ifade etti.

Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu, ‘herkese refah getireceğiz’ diyen hükümetin acı tablosudur. Eğer bu ülkede resmi rakamlar 12 milyon 715 bin kişiyi yoksul gösteriyorsa Cumhuriyet Halk Partisinin bir çözümünün olması lazım. Çözümü getirdik, halkın önüne koyduk; Aile sigortası. Aile sigortasıyla Türkiye’yi 21. yüzyılın refah devletine dönüştüreceğiz” dedi.

Projeleri için gerekli kaynakların ülkede bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, bu konuda önce yoksulluk envanteri çıkaracaklarını söyledi. İktidarın 9 yıldır bu konudaki sözünü tutmadığını öne süren Kılıçdaroğlu, “Kaynağı yaratırız, alın terimizle yaparız. Yeri gelince böbürleniyorlar ‘Türkiye dünyanın 16. ekonomisi’ diye. Orada böbürleniyorsun güzel de burada da utanman lazım, 12 milyon 715 bin yoksul. Burada utanıyor musun? Hayır, üzerine şal örtüyorsun. O şalı biz kaldırdık. 12 milyon 715 bin kişiye sesleniyorum, sizin yoksulluğunuzu tarihe gömeceğiz, afişe etmeyeceğiz, sosyal devletin şemsiyesi altında gidereceğiz. Yoksulların da onuru vardır, ‘onların onuru bizim onurumuzdur’ diyeceğiz” diye konuştu.

Aile sigortasında ödenen bedelin memurun aldığı ücret gibi “hak” olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, “600 lira ile geçinemeyecekse siyasetçinin önüne çıkacak, ’600 lirayla geçinemiyorum bunu artırın’ diyecek. Aile sigortası 40 yıllık beklentidir. Aile Sigortasını Türkiye’ye getirerek, refah devletine en önemli adımı atmış olacağız” dedi.

Taşeronlaşmanın karşısındaki tek parti

Her alanda örgütlenmenin önemine işaret eden Kılıçdaroğlu, emeğin örgütlenmesinin önünde ‘taşeronlaşma’ engelinin olduğunu belirtti. “Taşeronlaşmanın karşısındaki tek parti Cumhuriyet Halk Partisi’dir, bunu unutmayın” diyen Kılıçdaroğlu, taşeron işçilerin CHP iktidarında grevli, toplu sözleşmeli sendikal hakkı olan işçiler haline geleceklerini söyledi.

2 milyon taşeron işçisine seslenen Kılıçdaroğlu, “Eğer hak istiyorsanız, ertesi gün işim ne olacak kaygısı taşımak istemiyorsanız, yolunuz belli, adresiniz belli, ona ‘altı ok’ diyorlar, ona ‘Cumhuriyet Halk Partisi’ diyorlar” dedi.

Durumu iyi olana bedelli, iyi olmayana bedelsiz kısa dönem askerlik yaptıracaklarını yineleyen Kılıçdaroğlu, toplanan bedellerle silah alınmayacağını, “Cumhuriyetin bir kara sayfası olan çözülemeyen yurt sorununu çözmek için kullanacaklarını” kaydetti.

Kılıçdaroğlu, “Hemen eleştiri; memleketi kim koruyacak? Bu memleket, savunulacak konuma gelirse hiç merak etme Sayın Başbakan, bu memleketi savunacaklar, Cumhuriyet Halk Partisi neferleridir. CHP’nin dokularında, genlerinde, hücrelerinde Kuvayı milliyenin ruhu yatar” diye konuştu.

“Üniversite Öğrencilerine Yaz tatilinde askerlik imkanı”

Kılıçdaroğlu, üniversite öğrencilerinin yaz aylarında askerlik yapmasına yönelik vaadini de tekrarlarken, “Ordumuzu daha profesyonel, daha aktif hale getireceğiz ama onların aklı ermez, onlar hala Prusya modelinin arkasından gidiyor. Biz ise yönümüzü çağdaş uygarlığa döndük. Hedefi Mustafa Kemal koydu, o hedefe gideceğiz biz” dedi.

Askerliği önce 9 aya sonra aşamalı olarak 6 aya indireceklerini de ifade eden Kılıçdaroğlu, söylediklerinin arkasında olduklarını belirtti. Türkiye’deki 9 milyon emeklinin ikinci sınıf yurttaş konumuna getirdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“İnsanda biraz utanma olur, onur olur, yurttaşı nasıl bölersin böyle? Herkes gelir artışından payını alacak. O pastanın içinde emekli de var. Biz üreten bir Türkiye istiyoruz, fabrikaları tüten, işçisi ve işverenin aynı alanda üretim yapıp alın teri döktüğü, üreten bir Türkiye istiyoruz. Binlerce hektar arazi ekilmiyor. Çiftçi ekmiyor artık alın terinin karşılığını alamadığı için. Bütün çiftçilere sesleniyorum ‘yurt dışından ithal kurbanlık koyun getiren iktidarı unutma’ diyorum, bugün kurbanlık koyunu getiren yarın yiyeceği getirir. Atanamayan öğretmen kavramı halkın iktidarında olmayacak. İthal öğretmen getireceklermiş, kurbanlık koyundan sonra sıra ona geldi tabi. Yakında ithal doktorlar gelecek.”

Listede olalım olmayalım hep beraber çalışacağız”

Milletvekili aday adaylığı için partisine yapılan başvuruların yoğunluğundan duyduğu memnuniyeti dile getiren Kılıçdaroğlu, “Eğer halkın iktidarını özlüyorsak, halktan yana politika güdüyorsak, listede olalım olmayalım hep beraber çalışacağız” dedi.

Kılıçdaroğlu, listede kendilerini görmeyenlerin yaşayacağı burukluğu, ülkenin idealleri, çağdaşlaşması için bir kenara koymalarını istedi. Bazı yerlerde ön seçim yaptıklarını, bazı yerlerde eğilim yoklaması, çoğu yerde de kamuoyu yoklaması yapacaklarını anlatan Kılıçdaroğlu, listeler açıklandıktan sonra da kavga kargaşa yaşanmaması isteğinde bulundu.

Tüm partililerin aynı hedef doğrultusunda çalışması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Benim için cumartesi, pazar, pazartesi, salı diye bir kavram yok, benim için saat yok, benim için takvim yok, bir takvim var 12 Haziran; başka takvim yok benim önümde. Yeni projelerimiz var. Onların ezberlerini tamamen bozacağız. Merak ediyorlar, belki dilleri tutulur milletin karşısına çıkınca. Sadece dilleri değil, akılları da tutulacak onların çünkü biz haklıyız, güçlüyüz, kararlıyız, azimliyiz, Türkiye’yi çağdaş uygarlığa çıkarma konusunda kararlıyız” diye konuştu.

Anketlerde esnaftan yeterli desteği görmediklerinin ortaya çıktığını da belirten Kılıçdaroğlu, onların sorunlarını ancak kendilerinin çözebileceklerini, AVM’lerle ilgili yasayı, CHP iktidarının çıkarabileceğini kaydetti.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>