Kılıçdaroğlu : “Çiftçi ülkenin çimentosuysa, o çimentonun dokularını Adalet ve Kalkınma partisi, yani aldatanlar ve kandıranlar partisi bozmuştur””

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun İzmir-Ödemiş’te  düzenlenen Tarım Mitingi’nde yaptığı konuşmanın  satırbaşları :

“Ödemiş efelerin diyarı. Yiğit insanların memleketi. Köylü milletin efendisidir lafının gerçek olduğu yerdir. Ama köylü hakkını alabiliyor mu? Hayır.  Ödemiş tarımda çok önemli bir yer tutuyor. Ödemişte bereketli topraklar var. Çalışan çiftçisi var.Çiftçi ekiyor, biçiyor ama karşılığını alamıyor. Bir zamanlar bu bölgede pamuk önemli bir üründü. Şimdi ne yapıyoruz?  İthal  ediyoruz.”
“Bizim çiftçimiz hep üretmiş ve çalışmıştır.  Çiftçimiz  eker biçer  ürünün satar, emeğini kazanır,  çocuğunu evlendirir, alışveris yapar, altın alır ve  ekonomiye  kazandırır. Yani çiftçi iyi ise, her şey iyidir.”

”Besicimiz düşünmeyecek mi; bu ülkede üretici var, çalışıyor, yemimiz var, niye dışardan geliyor, niye getiriyorlar? Bu milletin alın teri niye bilinmiyor? Çünkü onlar ceplerini düşünüyorlar, halkı değil. Unutmayın sakın ve size bir şey daha söyleyeyim. Çiftçi toprağa bağlıdır. Toprak bereketlidir. Ekersiniz ürününüzü elde edersiniz. Ekmiştir, gübresini atmıştır, traktörü çalışmıştır ve sonunda geldiği nokta şudur: Eker biçer ürününü elde eder, satar onu alın terinin karşılığını alır. Çoluk çocuğunu evlendirir, düğününü yapar. Gider kuyumcudan altın alır. Esnaftan yiyeceğini, şekeri, çayını alır. Herkes kazanır. Çiftçi kazanınca herkes kazanır. Çiftçi kaybedince herkes kaybediyor. Çiftçi bu ülkenin çimentosuysa o çimentonun dokularını Adalet ve Kalkınma Partisi, yani aldatanlar ve kandıranlar partisi bozmuştur.”

“12 Haziran’a az kaldı. Sizin gücünüzle  haram ilerin iktirını yıkıp sizin iktidarını kuracığız.”

”Türkümüz var, diyor ki ‘halkımız bir kumar oynadı ak dedik kara çıktı’ diyor. Evet kendilerine ak diyorlar, ak değiller. Eğer kendilerine ak diyorlarsa milletin memnun olması lazım. Esnafın, sanatkarın, işçinin memnun olması lazım. İşçi hayatından memnun mu, çiftçi memnun mu, emekli memnun mu, sanayici memnun mu? Kim memnun? Haramiler hayatlarından memnunlar. Onun için diyorum; 12 Hazirana az kaldı, beraber olacağız, haramilerin iktidarını yıkıp, halkın iktidarını kuracağız.”

“Ödemiş efelerin diyarı. Yiğit insanların memleketi. Köylü milletin efendisidir lafının gerçek olduğu yerdir. Ama köylü hakkını alabiliyor mu? Hayır.  Ödemiş tarımda çok önemli bir yer tutuyor. Ödemişte bereketli topraklar var. Çalışan çiftçisi var.Çiftçi ekiyor, biçiyor ama karşılığını alamıyor. Bir zamanlar bu bölgede pamuk önemli bir üründü. Şimdi ne yapıyoruz?  İthal  ediyoruz.

“Tüm  Türkiye’deki  besiciler ve ödemişteki besiclerin unutmaması gereken bir şey var. Artık ithal angus getiriyorlar. Kurbanlıklarımızı da ithal ediyorlar. Bunu unutmayın.”

“Bizim çiftçimiz hep üretmiş ve çalışmıştır.  Çiftçimiz  eker biçer  ürünün satar, emeğini kazanır,  çocuğunu evlendirir, alışveris yapar, altın alır ve  ekonomiye  kazandırır. Yani çiftçi iyi ise her şey iyidir.”

“Aldatanlar ve Kandıranlar Partisi çiftçinin dokusunun dengesini bozmuştur.”

”Çiftçi ülkenin çimentosuysa o çimentonun dokularını Adalet ve Kalkınma Partisi, yani aldatanlar ve kandıranlar partisi bozmuştur” dedi.

Bir dönem pamuğun, bölgenin önemli ürünü olduğunu, Menderes Havzası’nda pamuk ekildiğini, ancak şu anda pamuğun dışardan getirildiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet tarihinde ilk kez ithal angusun getirildiğini, kurbanlık koyunların dışarıdan alındığını ifade etti. Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

-”5 MİLYAR LİRA DESTEK, 6 MİLYAR LİRA VERGİ”-
Çiftçiye ne kadar destek verildiğini, ne kadar vergi alındığını hesapladıklarını anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

”Hesap şu: Çiftçiye 5 milyar lira destek verdiler. Bütün Türkiye’de çiftçilere verilen destek 5 milyar lira. Çiftçiden 6 milyar lira vergi aldılar. Verdiği destekten daha fazla vergi aldılar. Dışarıdan ithal edilen tarım ürünlerine 20 milyar lira verdiler. 5 milyar destek veriyorsun, 6 milyar vergi alıyorsun. 20 milyar lira da dışarıdan tarım ürünü getiriyorsun, oraya para veriyorsun.

Ben buradan Türkiye’deki bütün çiftçilere sesleniyorum: O 20 milyar lirayı yabancı ülkenin çiftçisine vermek yerine, bizim ülkenin çiftçisine verilseydi bu ülkenin çiftçisi bırakın Türkiye’yi, dünyayı beslerdi.”

Kılıçdaroğlu, dünyanın en pahalı gübresinin, dünyanın en pahalı mazotunun, en pahalı elektriğinin Türk çiftçisine verildiğini belirterek, şunları söyledi:

”Ama ürünü dünyanın en ucuz ürünü. Ne olacak? Ekmiyor. 26 milyon hektar alan AKP iktidarı döneminde ekilmedi, ekilmiyor. Çünkü ürünün karşılığını alamıyor çiftçimiz. Onun için sesleniyoruz. Çiftçinin sorunlarıyla bire bir ilgilenmek ancak halkını düşünen iktidar için geçerlidir. AKP halkı düşünen parti değildir. Türkümüzde diyor ya, ‘ceplerine baktık her taraftan para çıktı’ diye. Bunların yapıları budur. Halkı düşünmeyen, kendini düşünen, kendisi için çaba harcayan, yandaşları için çaba harcayan… Halkı için mücadele eden bir siyasi anlayış yoktur bunlarda. Onun için size geldik. Sizin dertlerinizi gündeme getiriyoruz.”

Ödemiş’e gelirken, süt üreticilerinin sütlerini döktüklerini gördüklerini anlatan Kılıçdaroğlu, süt üreticilerinin derdini herkesin bildiğini, çocuklar her sabah birer bardak süt içse ülkede bu sorunun kalmayacağını belirtti. Kılıçdaroğlu, suyun sütten daha pahalı olduğunu, bu yapıyı tersine çevireceklerini dile getirdi. Kılıçdaroğlu, ‘‘Kimin iktidarında? Halkın iktidarında yapacağız. Buna kesinlikle inanmanızı istiyorum. Çünkü biz halkı düşünürüz, halk için mücadele ederiz, halk için yola çıktık, halk için mücadele edeceğiz’‘ dedi.

“Çiftçi üretiyor ama nasıl üretiyor. Dünyanın en pahalı mazotu, tohumu ile ekiyor ama ancak en ucuza satabiliyor. Çiftçimiz de AKP döneminde ne yapıyor artık? ekmiyor. Çünkü  hep zarar  ediyor, borçlanıyor.”

“Yolda gelirken süt üreticileri sütlerini döktüler.  İçinde bulundukları durumu basın  ve tüm Türkiye  görsün diye..Su mu pahalı süt mü? Süt için besleyeceksiniz, yedireceksiniz, sağlıklı hale getireceksiniz ve ondan sonra da sudan ucuza satacaksınız. Biz bunu tersine çevireceğiz. Halkın iktirarında bunu değiştireceğiz. Buna kesinlikle inanmanızı  istiıyoruz.”

Pamuk ekmedik dışarıdan  ithal ediyoruz. Pamuk olduğunda cırcır fabrikaları çalışırdı , binlerce işçi çalışırdı. Tekstil  ayaklanırdı. Bunlar bizim  tekstilcilerimizi de bitirdiler onlar da Mısır’a gittiler. Sizden istediğimiz bütün bunları Türkiye’nin her tarafında anlatmanızdır. Ben anlatacağım Tüm Türkiye’yi dolaşarak  anlatacağım.”

“Üretici hayatından memnun musunuz ? Hayır. Memnuniyetsizliğinizi biraz sesli söyleyin de Ankara’da Recep Bey duysun.  Ama onların kulakları Ödemiş meydanını duymaz. Siz telefonla konuşun ki onlar duysun.”

“Aramızda  emekliler var. Tarım emeklileri de var. Şimdi size sesleniyorum  hayatınızdan memnun musunuz? 9 Milyon emekliye sesleniyorum. Hayatınızdan memnun değilseniz 12 Haziran’da sandığa gideceğiz.  Emekli hayatından  memnun değilse sandıkta  AKP’ye dersini sandıkta vermelidir.”

“Gübreden rahatsızsınız fiyat yüksek, elektirikten rahatasızsınız fiyat yüksek, mazottan rahatsızsınız  fiyat yüksek. Recep Bey mazotta  ÖTV’yi kaldırdı mı? Hayır. Kaldırmadığını ben de biliyorum. Mazot 3.5 TL’ye dayandı . Ben size işçi Kemal’in,  köylü kemal’in sözünü veriyorum.Halkın iktidarında çiftçinin Mazotundaki ÖTV kalkacak ve mazotun fiyatı  yarı yarıya inecek.”

“Bunlar bizim projelerimize nasıl kaynak bulacaksın* nasıl para bulacaksın diyorlar? Biz para nasıl toplanır, halk için nasıl toplanır biz çok iyi biliriz. Hiç merak etmeyin. Buna  bizim deneyimimiz de bilgi birkimimz de yeter. Biz halk için çalışacağız.”

“Yoksullukla savaşımızda  Aile Sigortasını getireceğiz dedik.  Recep bey dedi ki yoksul sayısı dışında kayıt dışı yoksulluk da var. Türkiye’de ilk kez bir Başbakan  kayıt dışı yoksulluk olduğunu söylüyor.”

“Buradan söyluyorum.  Recep bey bütün bakanların da sen de duy  Yeşil kart iptal edilmeyecek, 600 TL de verilecek”

“Bir umudum var herkes mutlu olsun. Ülkemiz berketli olsun çalışan  çiftçimiz var, çalışan yurttaşlarımız var. Ama başımızda berketsiz bir iktidar var. O kadar bereketsizler ki ithal koyun getiriyorlar.”

“Bugün iktidar alehine bir şey söyleyin hemen sabahın 05.00’inde polis kapınız çalıp size götürür.  Halkın iktidarında kapıyı sütçü çalacak. Çocugunuza süt getirecek çocugunuza süt getirdim diyecek. Bunlarınkinde ise sabahın 05.00’inde polis gelip size tutuklayacak.”

“Söz veriyorum halkın iktidarında kul hakkı yiğenlerden hesap sormak beni boynumun borcu olsun.”

“Bunlar aşınıza ekmeğinze göz koyanlardır. Bunu unutmayın. “ Siz hiç vatandaşın arasına girdiğinde onun derdini can kullağı ile dienlediğini gördünüz mü.  AKP ile aranızda fark var o çiftçiye ananı da al git diyor. CHP ananı da babanı da  al gel kardeşim diyor halkın iktidarında.

“Şimdi biz halk olarak birlik olursak  ayrılmazsak bizi kimse yıkamaz. Geçmişte hangi siyasi partiye oy verdinzse verdiniz mi başımın üzerine. Ama artık birlik zamanı sizden bana söz vermeniz içtiyorum çiftiçi kardeşlerim 12 Haziran’da halkın iktidarına oy vermeniz için söz istiyorum.”

“Aile Sigortasında biz kadının hesabına en az 600 tl yatırdığımız zaman gidecek mahalleinin bakalından  alışveriş yapacak. Herkes kazanacak.

“İthal değil kendimiz üreteceğiz. İthal değil  kendimiz hakkını vereceğiz

“Recep bey angusunun al  Başına çal” diyen bir pankart var  orada .

“Ödemiş Meydanında söyluyorum. Faizler asla asla çıkmayacak çünkü biz ekonomiyi iyi yöneteceğiz. Hatta haciz dairelerinin sayısı azalacak. Haciz kıskacından ve yüksek faizden çiftçimizi kurtaracağız. Göreceksiniz mutlu Türkiye’yi beraber kuracağız.”

“Bizi hayatın her alanında izleyin bize güvenmrnizi isterim. Biz karşılıklı birbirimize  güveneceğiz.” Yıllardır bizi izliyor bunlar açığımızı bulmak için ama bizim açığız yok bizim alnımız açık  biz halka hizmet için yola çıktık

“AKP’nin çiftçi için ekonomi politikası ne? Onların  çiftçi için ekonomi politikası çiftçiyi imha planı. Mazota, elektiriğe yap zammı, yeme yap zammı. Sonra Ürününü sattırma.”

“Türkiye’yi adım adım dolaşağım halkla kucaklaşağım, sizing sorunlarınızı dinleyeceğim taki haramilerin iktidarını yıkana kadar.

“ Bu ülkede bir sorun var sa o sorun Kemal kılıçdaroğlu’nun sorunudur. Bu ülkede çocuk yatağa aç giriyorsa o sorun kemal kılışdaroğlu’nun sorunudur. Bu sorunları çözmek için kararlıyım.”

‘ÇİFTÇİ KAZANINCA HERKES KAZANIR. ÇİFTÇİ   KAYBEDİNCE HERKES KAYBEDİYOR.
“Çiftçi ülkenin çimentosuysa, o çimentonun   dokularini adalet ve kalkinma partisi, yani aldatanlar ve kandıranlar   partisi bozmuştur”

“Çiftçi üretiyor ama nasıl üretiyor. Dünyanın en pahalı mazotu, tohumu ile ekiyor ama ancak en ucuza satabiliyor. Çiftçimiz de AKP döneminde ne yapıyor artık? Ekmiyor. Çünkü  hep zarar  ediyor, borçlanıyor.”

“Yolda gelirken süt üreticileri sütlerini döktüler.  İçinde bulundukları durumu basın  ve tüm Türkiye  görsün diye. Su mu pahalı süt mü? Süt için besleyeceksiniz, yedireceksiniz, sağlıklı hale getireceksiniz ve ondan sonra da sudan ucuza satacaksınız. Biz bunu tersine çevireceğiz. Halkın iktirarında bunu değiştireceğiz. Buna kesinlikle inanmanızı  istiıyoruz.”

Pamuk ekmedik dışarıdan  ithal ediyoruz. Pamuk olduğunda cırcır fabrikaları çalışırdı , binlerce işçi çalışırdı. Tekstil  ayaklanırdı. Bunlar bizim  tekstilcilerimizi de bitirdiler onlar da Mısır’a gittiler. Sizden istediğimiz bütün bunları Türkiye’nin her tarafında anlatmanızdır. Ben anlatacağım Tüm Türkiye’yi dolaşarak  anlatacağım.”

“Üretici hayatından memnun musunuz ? Hayır. Memnuniyetsizliğinizi biraz sesli söyleyin de Ankara’da Recep Bey duysun.  Ama onların kulakları Ödemiş meydanını duymaz. Siz telefonla konuşun ki onlar duysun.”

“Aramızda  emekliler var. Tarım emeklileri de var. Şimdi size sesleniyorum  hayatınızdan memnun musunuz? 9 Milyon emekliye sesleniyorum. Hayatınızdan memnun değilseniz 12 Haziran’da sandığa gideceğiz.  Emekli hayatından  memnun değilse sandıkta  AKP’ye dersini sandıkta vermelidir.”

“Gübreden rahatsızsınız fiyat yüksek, elektirikten rahatasızsınız fiyat yüksek, mazottan rahatsızsınız  fiyat yüksek. Recep Bey mazotta  ÖTV’yi kaldırdı mı? Hayır. Kaldırmadığını ben de biliyorum. Mazot 3.5 TL’ye dayandı . Ben size işçi Kemal’in,  köylü Kemal’in sözünü veriyorum.Halkın iktidarında çiftçinin mazotundaki ÖTV kalkacak ve mazotun fiyatı  yarı yarıya inecek.”

“Bunlar bizim projelerimize nasıl kaynak bulacaksın* nasıl para bulacaksın diyorlar? Biz para nasıl toplanır, halk için nasıl toplanır biz çok iyi biliriz. Hiç merak etmeyin. Buna  bizim deneyimimiz de bilgi birkimimz de yeter. Biz halk için çalışacağız.”

“Yoksullukla savaşımızda  Aile Sigortası’nı getireceğiz dedik.  Recep bey dedi ki yoksul sayısı dışında kayıt dışı yoksulluk da var. Türkiye’de ilk kez bir Başbakan  kayıt dışı yoksulluk olduğunu söylüyor.”

“Buradan söyluyorum.  Recep bey bütün bakanların da sen de duy  Yeşil kart iptal edilmeyecek, 600 TL de verilecek”

“Bir umudum var herkes mutlu olsun. Ülkemiz berketli olsun çalışan  çiftçimiz var, çalışan yurttaşlarımız var. Ama başımızda berketsiz bir iktidar var. O kadar bereketsizler ki ithal koyun getiriyorlar.”

“Bugün iktidar alehine bir şey söyleyin hemen sabahın 05.00’inde polis kapınız çalıp size götürür.  Halkın iktidarında kapıyı sütçü çalacak. Çocugunuza süt getirecek çocugunuza süt getirdim diyecek. Bunlarınkinde ise sabahın 05.00’inde polis gelip size tutuklayacak.”

“Söz veriyorum halkın iktidarında kul hakkı yiğenlerden hesap sormak beni boynumun borcu olsun.”

“Bunlar aşınıza ekmeğinize göz koyanlardır. Bunu unutmayın. Siz hiç Recep beyin vatandaşın arasına girdiğinde onun derdini can kullağı ile dienlediğini gördünüz mü?  AKP ile aranızda fark var o çiftçiye ananı da al git diyor. CHP ise ananı da babanı da  al gel kardeşim diyor halkın iktidarında.”

“Şimdi biz halk olarak birlik olursak  ayrılmazsak bizi kimse yıkamaz. Geçmişte hangi siyasi partiye oy verdiniz ise verdiniz, başımın üzerine. Ama artık birlik zamanı sizden bana söz vermeniz içtiyorum çiftiçi kardeşlerim 12 Haziran’da halkın iktidarına oy vermeniz için söz istiyorum.”

“Aile Sigortası’nda biz kadının hesabına en az 600 tl yatırdığımız zaman gidecek mahalleinin bakalından  alışveriş yapacak. Herkes kazanacak.”

“İthal değil kendimiz üreteceğiz. İthal değil,  kendimiz hakkını vereceğiz”

” Tepkinizi dile getiren bir çok pankart var bu meydanda.’Recep bey angusunun al  Başına çal’ diyen bir pankart var  orada , güzel bir pankart”

“Ödemiş Meydanında söylüyorum. Faizler asla ve asla çıkmayacak çünkü biz ekonomiyi iyi yöneteceğiz. Hatta haciz dairelerinin sayısı azalacak. Haciz kıskacından ve yüksek faizden çiftçimizi kurtaracağız. Göreceksiniz mutlu Türkiye’yi beraber kuracağız.”

“Bizi hayatın her alanında izleyin bize güvenmrnizi isterim. Biz karşılıklı birbirimize  güveneceğiz.” Yıllardır bizi izliyor bunlar açığımızı bulmak için ama bizim açığız yok bizim alnımız açık  biz halka hizmet için yola çıktık

“Türkiye’yi adım adım dolaşağım halkla kucaklaşağım, sizing sorunlarınızı dinleyeceğim taki haramilerin iktidarını yıkana kadar.

“Bu ülkede bir sorun varsa o sorun Kemal Kılıçdaroğlu’nun sorunudur. Bu ülkede çocuk yatağa aç giriyorsa, o sorun Kemal Kılıçdaroğlu’nun sorunudur. Bu sorunları çözmek için kararlıyım.”

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>